Преспа: Разлика помеѓу преработките

Одземени 118 бајти ,  пред 3 години
Одбиена последната промена (од Make me Feel Alright) и ја поврати преработката 3993966 на Bjankuloski06
[непроверена преработка][проверена преработка]
mk.wikipedia.org/wiki/Преспа
Одбиена последната промена (од Make me Feel Alright) и ја поврати преработката 3993966 на Bjankuloski06
Ред 1:
[[Податотека:Prespa lake basin.svg|десно|мини|250п|Карта на регионот Преспа]]
'''Преспа''' (истор. знач. „песочна преграда“ или „снежен навев“) — котлина и [[историско-географска област]] во регионот [[Македонија]], сега разделена помеѓу [[Република Македонија]], [[Грција]] и [[Албанија]]. Административен и економски центар претставува градот [[Ресен]].
 
Во географска смисла на зборот поимот Преспа претставува голема [[котлина]] во чиј центар се сместени двете преспански езера — [[Преспанско Езеро|Големото]] и [[Мало Преспанско Езеро|Малото]].