Разлика помеѓу преработките на „Бактериологија“

Додадени 39 бајти ,  пред 1 месец
с
Промена на тековен параметар, replaced: deadurl= no → url-status= using AWB
с (Промена на тековен параметар, replaced: deadurl= no → url-status= using AWB)
[[Податотека:Agar plate with colonies.jpg|мини|десно|[[Агар]]ско чиниче со намаз од [[микроорганизам|микроорганизми]].]]
'''Бактериологија''' — гранка на [[биологија|биологијата]]та која е занимава со изучување на [[морфологија (биологија)|морфологијата]], [[екологија]]та, [[генетика]]та и [[биохемија]]та на [[бактерија|бактериите]] и нивните особини. Како оддел на [[микробиологија]]та, оваа дисциплина работи на распознавање, класификација и опис на разните [[Вид (биологија)|видови]] бактерии.<ref>{{нмс | last = Wassenaar | first = T. M. | title = Bacteriology: the study of bacteria | url = http://www.bacteriamuseum.org/cms/bacteria/bacteriology-the-study-of-bacteria.html | publisher =www.mmgc.eu | date = | accessdate = 18 June 2011 | archiveurl= https://web.archive.org/web/20110724020909/http://www.bacteriamuseum.org/cms/bacteria/bacteriology-the-study-of-bacteria.html| archivedate= 24 July 2011 <!--DASHBot-->| deadurlurl-status= no}}</ref> Нејзиниот делокруг во извесна мера се преклопува со другите микробиолошки дисциплини кои ги изучуваат другите ситни облици на живот во природата како [[праживотни]]те, [[габи]]те и [[вирус]]ите.<ref name="MacNealWilliams1914">{{наведена книга|author1=Ward J. MacNeal|author2=Herbert Upham Williams|title=Pathogenic micro-organisms; a text-book of microbiology for physicians and students of medicine|url=https://books.google.com/books?id=ijQRAAAAYAAJ&pg=PA1|accessdate=18 June 2011|year=1914|publisher=P. Blakiston's sons & co.|pages=1–}}</ref> Во минатото овие два поима се користеле истозначно,<ref name="Poindexter1986">{{наведена книга|author=Jeanne Stove Poindexter|title=Methods and special applications in bacterial ecology|url=https://books.google.com/books?id=BYGRgeBChYYC&pg=PA87|accessdate=18 June 2011|date=30 November 1986|publisher=Springer|isbn=978-0-306-42346-8|page=87}}</ref> иако денес бактериологијата се смета за посебна наука.
 
== Вовед ==
== Историја ==
[[Податотека:Albert Edelfelt - Louis Pasteur - 1885.jpg|мини|десно|''Луј Пастер во неговата лабораторија'' (1885) од [[Алберт Еделфелт|А. Еделфелт]].]]
Врската помеѓу [[микроорганизам|микроорганизмите]] и болестите е воспоставена во [[XIX век]], кога германскиот лекар [[Роберт Кох]] ги вовел микроорганизмите во медицината. Кох утврдил дека бактериите се причинител на заразни болести и дека предизвикуваат [[ферментација|вриење]] (ферментација). Во Франција, научникот [[Луј Пастер]] ја осмислил [[вакцинација]]та како начин на превентивна борба против таквите болести. Обајвата одиграле значајна улога во подобрувањето на антисепсата при лекувањето. Овие нивни напори претставувале огромен исчекор во јавното здравство и овозможиле подобар увид во човековото тело и болестите. Во периодот од 1870 до 1885 г. е поставен темелот на современите постапки во бактериологијата со употребата на соеви и методата на двоење на мешавини од организми во чиничиња со хранливи средини. Во 1880-81 г. Пастер ја спровел првата успешна вакцинација на животни, спречувајќи заболувања од бактериско потекло. Важноста на бактерискиите го поттикнало проучувањето на болестите, нивното спречување и лекување со вакцини. Подоцна бактериологијата се проширила на повеќе полиња, наоѓајќи примена во [[земјоделство]]то, [[морска биологија|морската биологија]], кај животната средина ([[загадување на водата|загадувањето на водата]]), бактериолошката генетика и во [[биотехнологија]]та.<ref>Kreuder‐Sonnen, Katharina (август 2016) History of Bacteriology. In: eLS. John Wiley & Sons Ltd, Chichester. http://www.els.net [doi: 10.1002/9780470015902.a0003073.pub2]</ref><ref>Baron, Samuel. “Introduction to Bacteriology.” Medical Microbiology. 4th Edition., U.S. National Library of Medicine, 1 јануари 1996, www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK8120/. Retrieved 22 November 2017 </ref><ref>The Editors of Encyclopædia Britannica. “Bacteriology.” Encyclopædia Britannica, Encyclopædia Britannica, Inc., 7 септември 2010, www.britannica.com/science/bacteriology. {{пос|22 ноември 2017}}</ref>
 
== Поврзано ==
== Надворешни врски ==
{{рвр|Bacteriology}}
* [http://www.iph.mk/laboratorija-za-bakteriologija-i-antimikrobna-rezistencija/ Лабораторија за бактериологија и антимикробна резистенција] — [[Институт за јавно здравје на Македонија]]
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Микробиологија]]
[[Категорија:Медицински специјалности]]
[[Категорија:Села во Македонија]]