Разлика помеѓу преработките на „Александар Коларов“

с
Промена на тековен параметар, replaced: deadurl=no → url-status= (3), deadurl=yes → url-status=dead using AWB
с (→‎top: Непотребна врска, replaced: Daily Mail → Daily Mail using AWB)
с (Промена на тековен параметар, replaced: deadurl=no → url-status= (3), deadurl=yes → url-status=dead using AWB)
{{Infobox football biography 3
|name = Александар Коларов
|fullname = Александар Коларов<ref name="Barclays Premier League Squad Numbers 2013/14">{{cite news|title=Barclays Premier League Squad Numbers 2013/14 |url=http://www.premierleague.com/en-gb/news/news/2013-14/aug/premier-league-squad-numbers-seasons-2013-14.html |publisher=Premier League |date=16 August 2013 |accessdate=11 December 2016 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20130821225359/http://www.premierleague.com/en-gb/news/news/2013-14/aug/premier-league-squad-numbers-seasons-2013-14.html |archivedate=21 August 2013 |deadurlurl-status=yesdead }}</ref>
|image = [[File:Kolarov Serbia (cropped).jpg|200px|]]
|caption = Коларов на Светското првенство во фудбал 2018
|birth_date = {{Birth date and age|1985|11|10|df=yes}}
|birth_place = [[Белград]], [[Социјалистичка Федеративна Република Југославија|СФР Југославија]]
|height = {{height|m=1.87}}<ref>{{cite news|url=http://www.premierleague.com/en-gb/players/profile.html/aleksandar-kolarov |title=Player Profile: Aleksandar Kolarov |publisher=Premier League |accessdate=31 July 2012 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20130925043939/http://www.premierleague.com/en-gb/players/profile.html/aleksandar-kolarov |archivedate=25 September 2013 |deadurlurl-status=no |df=dmy }}</ref>
|position = [[Одбрана (фудбал)|одбрана]]
|currentclub = [[ФК Рома|Рома]]
|ntupdate = 7 May 2019
}}
'''Александар Коларов''' ( роден на 10 ноември 1985 година) е српски професионален [[фудбал]]ер, кој настапува за [[Серија А|калчолигашот]] [[ФК Рома|Рома]] и за [[Фудбалска репрезентација на Србија и Црна Гора|националниот тим на Србија]] како лев бек, но Коларов исто така знаел и да одигра на централната дефанзивна позиција.Тој од време на време е заменик капитен на Србија, веднаш после [[Бранислав Ивановиќ]]. Тој бил именуван за најдобар фудбалер на Србија во 2011-2012 година.<ref>{{cite news|url=http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-1297633/Manchester-City-new-boy-Aleksandar-Kolarov-amazing-shot--referees-beware.html |title=Manchester City new boy Aleksandar Kolarov has an amazing shot on him – even referees should beware! |work=Daily Mail |publisher=[[Mail Online]] |location=UK |date=26 July 2010 |accessdate=22 November 2010 |first=Nick |last=Pisa |archiveurl=https://web.archive.org/web/20100727193930/http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-1297633/Manchester-City-new-boy-Aleksandar-Kolarov-amazing-shot--referees-beware.html |archivedate=27 July 2010 |deadurlurl-status=no |df=dmy }}</ref><ref>{{cite web|title=Video: Meet Manchester City's new signing Aleksandar Kolarov – Nine great goals and one great shot into the ref's kisser |url=http://www.mirrorfootball.co.uk/opinion/blogs/mirror-football-blog/Manchester-City-s-new-signing-Aleksandar-Kolarov-the-Serbian-Roberto-Carlos-best-goals-for-Lazio-on-video-article528217.html |work=[[Daily Mirror]] |author=Steve Anglesey |location=UK |date=16 July 2010 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20100719113709/http://www.mirrorfootball.co.uk/opinion/blogs/mirror-football-blog/Manchester-City-s-new-signing-Aleksandar-Kolarov-the-Serbian-Roberto-Carlos-best-goals-for-Lazio-on-video-article528217.html |archivedate=19 July 2010 |deadurlurl-status=no |accessdate=22 November 2010 |df=dmy }}</ref>
 
Коларов ја започнал својата кариера во [[ФК Црвена ѕвезда|Црвена Ѕвезда Белград]], но во 2004 година не се пробил во првиот тим, па затоа и се преселил во [[ФК Чукарички|Чукарички]]. Две години подоцна, тој се приклучил на белградскиот [[ОФК Белград]] пред да се пресели во [[Серија А]] со трансферот во [[СС Лацио|Лацио]] , каде што го освоил [[Фудбалски куп на Италија|Купот на Италија]] и [[Суперкуп на Италија 2012|Суперкупот на Италија]] во 2009 година. Во 2010 година тој се преселил во [[ФК Манчестер Сити|Манчестер Сити]], со кој освоил две [[Премиер лига на Англија|Премиер Лига]] титули, [[ФА Куп]] и [[Фудбалски Лига куп на Англија|Лига Куп]].
[[Категорија:Фудбалери на ФК Манчестер Сити]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Рома]]
[[Категорија:Села во Македонија]]