Разлика помеѓу преработките на „Бакар“

Додадени 2 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎Координативна хемија: clean up, replaced: |chapter = → |department= using AWB
с (clean up, replaced: |chapter= → |department= (4) using AWB)
с (→‎Координативна хемија: clean up, replaced: |chapter = → |department= using AWB)
:Cu(H<sub>2</sub>O)<sub>4</sub>(OH)<sub>2</sub> + 4 NH<sub>3</sub> → [Cu(H<sub>2</sub>O)<sub>2</sub>(NH<sub>3</sub>)<sub>4</sub>]<sup>2+</sup> + 2 H<sub>2</sub>O + 2 OH<sup>−</sup>
 
Многу други [[оксианјон]]и формираат комплекси; овие вклучуваат [[бакар (II) ацетат]], [[бакар (II) нитрат]] и [[бакар (II) карбонат]]. [[Бакар (II) сулфат]] формира син кристален пента[[хидрат]], најзастапено бакарно соединение во лабораторијата. Се користи во [[фунгицид]] наречен [[мешавина на Бордокс]].<ref name="Boux">{{cite book|chapter-url = https://books.google.com/books?id=cItuoO9zSjkC&pg=PA623|page = 623|chapter department= Nonsystematic (Contact) Fungicides|title = Ullmann's Agrochemicals|isbn = 978-3-527-31604-5|author1 = Wiley-Vch|date = 2 April 2007}}</ref>
[[File:Tetraamminediaquacopper(II)-3D-balls.png|thumb|right|upright=0.9|Модел на комплексот [Cu(NH<sub>3</sub>)<sub>4</sub>(H<sub>2</sub>O)<sub>2</sub>]<sup>2+</sup>, илустрирајќи ја октаедралната координативна геометрија честа за бакар (II).]]