Разлика помеѓу преработките на „Анџело Ди Ливио“

Додадени 645 бајти ,  пред 1 месец
с
нема опис на уредувањето
с
Откако не направил ниту еден официјален настап за Рома во сезоната, во следната тој бил позајмен на [[ФК Реџана 1919|Реџана]] во [[Серија Ц1]], каде ги одиграл својте први минути како професионалец завршувајќи го престојот таму со 13 настапи. Потоа, тој бил позајмен една сезона и во [[Ночерина Калчо|Ночерина]] во истата лига, каде го постигнал првиот гол во својата кариера. Во клубот тој заедно со [[Алдо Фирикано]], кој подоцна му бил соиграч и во {{Fb team (N) Fiorentina}}.<ref>{{cite web|url=https://www.tuttomercatoweb.com/serie-b/nocerina-l-ex-firicano-sono-rimasto-legato-ai-colori-rossoneri-340043|title=Nocerina, l'ex Firicano: "Sono rimasto legato ai colori rossoneri"|publisher=tuttomercatoweb.com|date=22 март 2012|accessdate=14 јуни 2020}}</ref>
 
[[Податотека:Angelo Di Livio, Perugia '88-89.jpg|thumb|150px|left|Ди Ливио во дресот на {{Fb team (N) Perugia}} во сезоната 1988-1989.]]
Во летото 1987 година, Ди Ливио бил испратен на трета позајмица по ред, приклучувајќи и се на {{Fb team (N) Perugia}} со која се натпреварувал во [[Серија Ц2]]. Веќе во првата сезона тој заедно со уште еден голем талент во тоа време [[Фабрицио Раванели]] (со кој подоцна ќе играат заедно и во Јувентус) помогнале да биде освоено првенството и Перуџа да избори промоција во Ц1.<ref>{{cite web|url=https://www.ilposticipo.it/interviste/di-livio-tifavo-roma-da-bambino-ma-mi-merito-la-stella-allo-stadium-i-calciatori-di-oggi-salvo-solo-de-rossi-e-chiellini-e-su-totti/|title=Di Livio: “Tifavo Roma da bambino, ma mi merito la stella allo Stadium. I calciatori di oggi? Salvo solo De Rossi e Chiellini. E su Totti…”|publisher=ilposticipo.it|language=it|date=21 декември 2018|accessdate=15 јуни 2020}}</ref> По завршувањето на сезоната, клубот од [[Умбрија]] го откупил Ди Ливио од Рома и тој останал во црвено-белите уште една цела сезона, пред да ја напушти Перуџа во октомври 1989 година кога во есенската трансфер-сесија се преселил во {{Fb team (N) Padova}}, во [[Серија Б]].<ref name="tuttojuve1" />
 
===Падова===
 
Тој собра 40 настапи за Аѕурите, од кои само во 12 ги одиграл сите 90 минути.
 
==Статистика==
 
==Титули==