Разлика помеѓу преработките на „Жан Батист Перен“

с
→‎Приватен живот: Јазична исправка, replaced: |authors= → |author= using AWB
с (→‎Истражувања и постигнувања: Правописна исправка, replaced: 1930тите → 1930-тите using AWB)
с (→‎Приватен живот: Јазична исправка, replaced: |authors= → |author= using AWB)
 
===Приватен живот===
Перен бил атеист и социјалист.<ref>{{cite book|title=New Trends in Fluorescence Spectroscopy: Applications to Chemical and Life Sciences|year=2001|publisher=Springer|isbn=978-3-540-67779-6|authorsauthor=Bernard Valeur, Jean-Claude Brochon|accessdate=8 May 2012|page=17|quote=Jean and Francis Perrin held similar political and philosophical ideas. Both were socialists and atheists.}}</ref> Тој бил офицер во енергетски корпорации за време на [[Прва светска војна|Првата светска војна]]. Кога [[Трет Рајх|Германците]] ја окупирале Франција во 1940, тој избегал во САД. Тој починал во [[Њујорк (град)|Њујорк]].После војната, во 1948, неговите остатоци биле вратени во Франција со крстарица Jeanne d'Arc and и закопани во [[Пантеон]].
 
== Трудови ==