Рен (град): Разлика помеѓу преработките

Одземени 8 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: == Економија == → == Стопанство == using AWB
с (Јазична исправка, replaced: == Економија == → == Стопанство == using AWB)
 
Рен се наоѓа во северозападна Франција на реката [[Вилен]], на исток во Бретања. Се простира на површина од 50,39км². Во поширокото урбано подрачје околу градот живеат над 550.000 жители.
 
 
== Историја ==
 
 
 
 
== Демографија ==
 
 
== Култура ==
 
 
== Знаменитости ==
 
 
== Образование ==
 
== Стопанство ==
 
== Економија ==
 
Во Рен се наоѓа фабриката за автомобили [[Ситроен]]. Покрај автомобилската индустрија во градот е развиена и телекомуникациската индустрија.
 
 
== Транспорт ==
 
 
== Спорт ==
 
== Збратимени градови ==
 
 
== Надворешни врски ==
{{никулец}}
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Рен (град)| ]]
[[Категорија:Градови во Бретања]]