Разлика помеѓу преработките на „Анџело Ди Ливио“

Додадени 742 бајти ,  пред 1 месец
нема опис на уредувањето
Започнал да игра фудбал во Полиспортива Буфалота, клуб кој го носи своето име по [[Буфалота|истоимениот кварт]] во [[Рим]], каде Ди Ливио пораснал.<ref>[http://www.pianeta-calcio.it/?page=vedi_incontri_vip&id=257 Pianeta-calcio.it]</ref> На возраст од петнаесет години, тој се приклучил на младинскиот тим на {{Fb team (N) Roma}}, со која го освоил [[Турнир Вијареџо|Турнирот Вијареџо]] во 1983 година. Во сезоната 1984-1985, бил промовиран во првиот тим на Рома, но не добил шанса од тренерот [[Роберто Клаглуна]] да дебитира.
 
Откако не направил ниту еден официјален настап за Рома во сезоната, во следната тој бил позајмен на [[ФК Реџана 1919|Реџана]] во [[Серија Ц1]], каде ги одиграл своитесвојте први минути како професионалец завршувајќи го престојот таму со 13 настапи. Тој ја завршил сезоната со 13 одиграни натпревари и пред стартот на следната сезона, 1986-87Потоа, тој потпишалбил запозајмен другедна тимсезона оди [[Серија Ц1]],во [[Ночерина Калчо|Ночерина]]. Играјќиво заистата Ночериналига, тојкаде стануваго редовен член напостигнал првиот тимгол иво госвојата постигнува својот прв професионален погодок во кариератакариера. И покрај големата минутажа која ја добива воВо клубот итој добратазаедно сезона Ди Ливио решава да ја напушти Ночерина и да му се приклучи на тогаш една лига послабиот тим насо [[ПеруџаАлдо Калчо|ПеруџаФирикано]] (тим, кој иподоцна покрајму проблемитебил восоиграч тоји периодво бил{{Fb многуteam поголем(N) иFiorentina}}.<ref>{{cite популаренweb|url=https://www.tuttomercatoweb.com/serie-b/nocerina-l-ex-firicano-sono-rimasto-legato-ai-colori-rossoneri-340043|title=Nocerina, одl'ex Ночерина).Firicano: Веќе"Sono воrimasto прватаlegato сезонаai тојcolori имrossoneri"|publisher=tuttomercatoweb.com|date=22 помагамарт да2012|accessdate=14 обезбедатјуни промоција.2020}}</ref>
 
Во летото 1987 година, Ди Ливио бил испратен на трета позајмица по ред, приклучувајќи и се на {{Fb team (N) Perugia}} со која се натпреварувал во [[Серија Ц2]]. Веќе во првата сезона тој заедно со уште еден голем талент во тоа време [[Фабрицио Раванели]] (со кој подоцна ќе играат заедно и во Јувентус) помогнале да биде освоено првенството и Перуџа да избори промоција во Ц1. По завршувањето на сезоната, клубот од [[Умбрија]] го откупил Ди Ливио од Рома и тој останал во црвено-белите уште една цела сезона, пред да ја напушти Перуџа во октомври 1989 година кога во есенската трансфер-сесија се преселил во {{Fb team (N) Padova}}, во [[Серија Б]].<ref name="tuttojuve1" />
 
===Падова===