Разлика помеѓу преработките на „Анџело Ди Ливио“

Додадени 530 бајти ,  пред 2 месеци
нема опис на уредувањето
 
==Клупска кариера==
===Почетоци===
===Почетокот на кариерата и раните години од неа===
Започнал да игра фудбал во Полиспортива Буфалота, клуб кој го носи своето име по [[Буфалота|истоимениот кварт]] во [[Рим]], каде Ди Ливио пораснал.<ref>[http://www.pianeta-calcio.it/?page=vedi_incontri_vip&id=257 Pianeta-calcio.it]</ref> На возраст од петнаесет години, тој се приклучил на младинскиот тим на {{Fb team (N) Roma}}, со која го освоил [[Турнир Вијареџо|Турнирот Вијареџо]] во 1983 година. Во сезоната 1984-1985, бил промовиран во првиот тим на Рома, но не добил шанса од тренерот [[Роберто Клаглуна]] да дебитира.
Роден во [[Рим]] Ди Ливио ја започнал својата кариера во екипата на [[ФК Рома|Рома]] каде станува професионалец во сезоната 1984-85, но не одиграл ниту еден официјален меч за клубот. Во следната сезона тој заминува од ''клубот од престолнината'' и се сели во [[серија Ц1|третолигашот]] [[ФК Реџана|Реџана]] каде ги одиграл првите свои официјални фудбалски натпревари. Тој ја завршил сезоната со 13 одиграни натпревари и пред стартот на следната сезона, 1986-87, тој потпишал за друг тим од [[Серија Ц1]], [[Ночерина Калчо|Ночерина]]. Играјќи за Ночерина тој станува редовен член на првиот тим и го постигнува својот прв професионален погодок во кариерата. И покрај големата минутажа која ја добива во клубот и добрата сезона Ди Ливио решава да ја напушти Ночерина и да му се приклучи на тогаш една лига послабиот тим на [[Перуџа Калчо|Перуџа]] (тим кој и покрај проблемите во тој период бил многу поголем и популарен од Ночерина). Веќе во првата сезона тој им помага да обезбедат промоција.
 
РоденОткако воне [[Рим]]направил Диниту Ливиоеден јаофицијален започналнастап својата кариера во екипата на [[ФКза Рома|Рома]] каде станува професионалец во сезоната 1984-85, но не одиграл ниту еден официјален меч за клубот. Вово следната сезона тој заминувабил одпозајмен ''клубот од престолнината'' и се сели во [[серија Ц1|третолигашот]]на [[ФК Реџана 1919|Реџана]], каде ги одиграл првитесвоите први минути како професионалец завршувајќи го престојот своитаму официјалнисо фудбалски13 натпреваринастапи. Тој ја завршил сезоната со 13 одиграни натпревари и пред стартот на следната сезона, 1986-87, тој потпишал за друг тим од [[Серија Ц1]], [[Ночерина Калчо|Ночерина]]. Играјќи за Ночерина тој станува редовен член на првиот тим и го постигнува својот прв професионален погодок во кариерата. И покрај големата минутажа која ја добива во клубот и добрата сезона Ди Ливио решава да ја напушти Ночерина и да му се приклучи на тогаш една лига послабиот тим на [[Перуџа Калчо|Перуџа]] (тим кој и покрај проблемите во тој период бил многу поголем и популарен од Ночерина). Веќе во првата сезона тој им помага да обезбедат промоција.
 
===Падова===