Разлика помеѓу преработките на „Ал-Каеда“

Додадени 4 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎Наводна инволвираност на ЦИА: Јазична исправка, replaced: датотека → податотека using AWB
с (→‎Наводна инволвираност на ЦИА: Јазична исправка, replaced: датотека → податотека using AWB)
 
== Наводна инволвираност на ЦИА ==
Експертите дебатирале дали нападите на Ал-Каеда биле последица од програмaтa на [[ЦИА]] „[[Операција Циклон]]“ за да им се помогне на авганистанските муџахедини. Британскиот министер за надворешни работи од 1997-2001 година, [[Робин Кук]], напишал дека Ал-Каеда и Бин Ладен биле „производ од монументална грешна проценка од страна на западните агенции за безбедност“, и дека „Ал-Каеда, буквално „база на податоци“, првично била компјутерска датотекаподатотека од илјадници муџахедини кои биле регрутирани и обучени со помош на ЦИА за да ги победат Русите<ref>{{Cite news|url=http://www.guardian.co.uk/terrorism/story/0,12780,1523838,00.html|title=The struggle against terrorism cannot be won by military means|author=Cook, Robin|work=The Guardian |location=UK |accessdate=July 8, 2005 | date=July 8, 2005| archiveurl= http://web.archive.org/web/20050710025703/http://www.guardian.co.uk/terrorism/story/0,12780,1523838,00.html| archivedate= July 10, 2005 <!--DASHBot-->}}</ref>.
 
[[Мунир Акрам]], пакистански постојан претставник во Обединетите Нации од 2002 до 2008 година, во писмо објавено во Њујорк Тајмс на [[19 јануари]] [[2008]] година напишал: