Разлика помеѓу преработките на „Peer-to-peer“

Додадени 4 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Структурирани системи: Јазична исправка, replaced: датотека → податотека using AWB
с (→‎Архитектура на P2P системи: Јазична исправка, replaced: дестинацијата → одредиштето using AWB)
с (→‎Структурирани системи: Јазична исправка, replaced: датотека → податотека using AWB)
 
===Структурирани системи===
Структурните P2P мрежи ангажираат глобален ниво во согласност протокол за да се осигура дека секој јазол може ефикасно пат за пребарување на некој колега кој има саканиот податотека, дури и доколку датотекатаподатотеката е исклучително редок. Таква гаранција бара повеќе структуриран начин на шалче линкови. Далеку од најчестиот тип на структурирани P2P мрежата е дистрибуиран хеш табела (DHT), во кој една варијанта на доследна hashing се користи да го пренесе сопственоста на секој податотека на одредено пер, на начин аналоген на доделувањето на традиционалните хеш табела на секое копче за одредена низа слот.
 
====Дистрибуирани хаш табели====