Разлика помеѓу преработките на „Peer-to-peer“

Одземени 4 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Архитектура на P2P системи: Јазична исправка, replaced: дестинацијата → одредиштето using AWB
с (Јазична исправка, replaced: рутирање → насочување (3) using AWB)
с (→‎Архитектура на P2P системи: Јазична исправка, replaced: дестинацијата → одредиштето using AWB)
 
==Архитектура на P2P системи==
Peer-to-peer системи најчесто се имплементира како апстрактно мрежно преклопување, изградена во Апликациско ниво, на врвот на мајчинната/домашната или материјалната мрежна топологија. Таквите преклопувања се користат за означување и разоткривање врсникот(peer) се со цел да го направат системот P2P независен од физичко мрежната топологија. Содржината типично се разменува директно преку Интернет Протокол (IP) мрежа. Анонимните peer-to-peer системи се исклучок, како и спроведување дополнителна насочување слоеви за да се прикријат идентитетот на изворот или дестинацијатаодредиштето на пребарувања.
 
Во структурирани во peer-to-peer мрежи, врсници (и, понекогаш, ресурси) се организирани во следниве специфични критериуми и алгоритми, кои водат до преклопување со специфични топологии и својства. Тие обично користат дистрибуирана хеш табела базирана (DHT) индексирање, како што е во системот Chord (МИТ).<ref>{{Citation|last1=Kelaskar|first1=M.|last2=Matossian|first2=V.|last3=Mehra|first3=P.|last4=Paul|first4=D.|last5=Parashar|first5=M.|year=2002|url=http://portal.acm.org/citation.cfm?id=873218|title=A Study of Discovery Mechanisms for Peer-to-Peer Application}}</ref>