Разлика помеѓу преработките на „Џерманвингс“

Одземени 8 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: дестинации → одредишта (2), Дестинации → Одредишта (2) using AWB
с (ставена Категорија:Луфтханза користејќи го HotCat)
с (Јазична исправка, replaced: дестинации → одредишта (2), Дестинации → Одредишта (2) using AWB)
 
website= http://www.germanwings.com |
}}
'''Џерманвингс''' (''Germanwings'') — нискобуџетна [[авиопревозник]] со централа во Келн, Германија. Оперира на преку 66 дестинацииодредишта низ Европа. Главна база на авиокомпанијата е [[Аеродром Келн/Бон|аеродромот Келн/Бон]], а како помали центри ги има аеродромите во [[Аеродром Штутгарт|Штутгарт]], [[Аеродром Берлин Шенефелд|Берлин Шонефелд]], [[Аеродром Хамбург|Хамбург]] и Дортмунд.
 
== Историја ==
Авиокомпанијата беше основана во 1997 година, како "Eurowings Flug GMBH", и беше преименувана во Џерманвингс на 27 октомври 2002 година. Авиокомпанијата е во целосна сопственост на Eurowings, која пак е целосно контролирана од [[Луфтханза]], која има и 49% удел во управувачкиот пакет на компанијата. Главни соперници на авиокомпанијата се останатите Европски ниско буџетни авиокомпании како: Ryanair и easyJet, како и TUIfly. Авиокомпанијата се шири со огромна брзина и продолжува да додава нови дестинацииодредишта.
 
== ДестинацииОдредишта ==
 
Погледни опширно: [[ДестинацииОдредишта на Џерманвингс]].
 
== Флота ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Авиопревозници од Европа]]
[[Категорија:Авиопревозници од Германија]]