Swiss International Air Lines: Разлика помеѓу преработките

с
Јазична исправка, replaced: дестинации → одредишта (3), Дестинации → Одредишта using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазична исправка, replaced: дестинации → одредишта (3), Дестинации → Одредишта using AWB)
|website = http://www.swiss.com
}}
'''Swiss International Air Lines''' или само Swiss е национална авиокомпанија на Швајцарија, која оперира на дестинацииодредишта во Европа, Северна и Јужна Америка, Африка и Азија. Главна централа е [[Аеродром Цирих|аеродромот во Цирих]]. Авиокомпанијата е во сопственост на Германската авиокомпанија [[Луфтханза]].
 
== Проблематичен почеток ==
 
== Враќање во нормала ==
До 2005 година, авиокомпанијата беше преполовена на половина од тоа што беше во [[2002]] година. Имаше годишни загуби, но постепено ги намалуваше, се до 2006 година, кога оствари профит од 220 милиони долари. Профитот во [[2007]] година беше 570 милиони долари. На [[22 Март]] [[2005]] година, [[Луфтханза]] објави дека планира да го преземе управувачкиот пакет во компанијата и откупи за почеток 11% од акциите. Преземањето заврши на 1 јули 2007 година и операциите на Swiss постепено беа синхронизирани со операциите на [[Луфтханза]]. Авиокомпанијата исто така воспостави и регионална подружница, Swiss European Air Lines.
 
[[Податотека:Swiss.a320-200.hb-ijq.arp.jpg|thumb|right|250px|[[Airbus A320]]]]
 
== ДестинацииОдредишта ==
 
Погледни опширно, [[Swiss International Air Lines дестинацииодредишта]].
 
== Нови дестинацииодредишта и зголемен број на летови ==
* Цирих - Шангај - Секојдневни летови со Ербас А340 авион
 
 
[[Податотека:Swiss.a321-100.hb-ioh.arp.jpg|thumb|right|250px|[[Airbus A321]]]]
 
 
== Флота ==