Демографија на Либерија: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Религија: Правописна исправка, replaced: и.т.н. → итн. (2) using AWB
с (→‎Религија: Јазична исправка, replaced: This article incorporates text from this source, which is in the public domain → Статијава содржи текст од овој извор, к using AWB)
с (→‎Религија: Правописна исправка, replaced: и.т.н. → итн. (2) using AWB)
==Религија==
 
Се проценува дека околу 40% од населението на Либерија се христијани, а исто толку се верници на старите африкански религии,<ref name=report>[http://www.state.gov/g/drl/rls/irf/2007/90105.htm International Religious Freedom Report 2007: Liberia]. United States [[Bureau of Democracy, Human Rights and Labor]] (September 14, 2007). ''Статијава содржи текст од овој извор, кој е во [[јавна сопственост]].''</ref> околу 20% се муслимани, а мал дел се будисти, хиндуисти, атеисти и.т.нитн.<ref name=report/>
 
Од христијанските деноминации, најголеми верски групи се лутеранската баптистката, римокатоличката, евангелско-методистичката, сионската и.т.нитн.<ref name=report/> Христијаните живеат главно во целата земја.
 
Муслиманите се припадници на етничката група Мандинго и Ваи.<ref name=report/> Муслиманското население главно живее на западнмиот дел од земјата.