Разлика помеѓу преработките на „Еленор Рузвелт“

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎'''Втората светска војна''': Додавање на категорија за селото, replaced: авијацијата → воздухопловството using AWB
с (→‎'''Втората светска војна''': Додавање на категорија за селото, replaced: авијацијата → воздухопловството using AWB)
Со желба за подобрување на односите со другите земји во западната хемисфера, Рузвелт тргна на турнеја низ виорот на земјите од Латинска Америка во март 1944 година. За посетата,која ќе опфаќа голем број на народи и ќе ги вклучува илјадниците воздушни милји, таа и даде на американската влада во сопственост C-87A авиони, Почесните II, и ВИП-транспортен авион кој првично беше изграден за да го носи својот сопруг во странство . По разгледувањето на лошата безбедност на тој тип на авион (голем број од нив или се лесно запаливи или се урнаа за време на војната), Тајната служба забрани користење на авионот за патување на претседателот,дури и за патувања со кратко траење, но беше одобрена употребата од Првата дама.
 
Рузвелт особено нудеше повеќе можности за поддржување на жените и Афро-АмериканцитеАфроамериканците, особено [[Tuskegee„Летачите Airmen]]од Таскиџи“ во успешниот обид да стане првиот црн борбен пилот. Таа ја посети Tuskegee авијацијатабазата, Напредното Летечколетачко училиште во Алабама, а на нејзино барање, замина со црн студент пилот за повеќе од еден час, што имаше голема симболична вредност и донесе видливост на обука за пилоти во ''Tuskegee'' програма. Таа, исто така договори состанок во Белата куќа во јули 1941 година за претставниците на летот од Tuskegee училиштето, за да се изјаснат за нивните причини за поголемата поддршка од воената единица во Вашингтон. Рузвелт беше силен поборник на [[Morgenthau Plan|Моргентау планот]] да се де-индустриализира Германија во повоениот период, и во 1946 година беше еден од ретките истакнати поединци да остане членка на кампањата група која лобираше за мир во Германија.
 
== '''Години после Белата куќа''' ==