Разлика помеѓу преработките на „1999“

Додадени 12 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Настани: Додавање на категорија за селото, replaced: Авијацијата → Воздухопловството using AWB
с (→‎Починале: Јазична исправка, replaced: актер → глумец using AWB)
с (→‎Настани: Додавање на категорија за селото, replaced: Авијацијата → Воздухопловството using AWB)
* [[9 април]] – Извршен е атентат врз претседателот на [[Нигер]], [[Ибрахим Баре Менасара]].
* [[30 април]] – [[Камбоџа]] станува членка на [[АСЕАН]].
* [[2 мај]] - АвијацијатаВоздухопловството на [[НАТО]] изврши напад на [[СР Југославија]] со „графитни бомби“, предизвикувајќи распад на електроенергетскиот систем на земјата. 70% од земјата остана во мрак.
* [[7 мај]] - Бомбардирана е Кинеската амбасада во [[Белград]], во текот на воздушната кампања на [[НАТО]] против [[СР Југославија]]. Во инцидентот загинаа тројца кинески дипломати, а настанот предизвика гнев кај раководството на [[НР Кина]]. Официјалниот став на [[НАТО]] алијансата беше дека се работи за грешка.
* [[7 мај]] – Во [[Гвинеја-Бисао]] е извршен воен удар.