Разлика помеѓу преработките на „Анџело Ди Ливио“

Додадени 578 бајти ,  пред 1 месец
нема опис на уредувањето
с
| countryofbirth = [[Италија]]
| nationality = {{flagsport|ITA}} [[Италија]]
| retired = 2005 <small>(38 годиниг.) - како играч</small>
| position = [[Одбрана (фудбал)|бек]], [[Среден ред (фудбал)|среден ред]]
| years1 = 1984-1985 | caps1 = 0 | goals1 = 0 | clubs1 = {{Fb team Roma}}
| years2 = 1985-1986 | caps2 = 13 | goals2 = 0 | clubs2 = {{Fb team Reggiana}}
| years3 = 1986-1987 | caps3 = 31 | goals3 = 1 | clubs3 = {{Fb team Nocerina}}
| years4 = 1987-1989 | caps4 = 72 | goals4 = 4 | clubs4 = {{Fb team Perugia}}
| years5 = 1989-1993 | caps5 = 138 | goals5 = 13 | clubs5 = {{Fb team Padova}}
| years6 = 1993-1999 | caps6 = 186 | goals6 = 3 | clubs6 = {{Fb team Juventus}}
| years7 = 1999-2005 | caps7 = 169 | goals7 = 8 | clubs7 = {{Fb team Fiorentina}}
| nationalyears1 = 1995-2002 | nationalcaps1 = 40 | nationalgoals1 = 0 | nationalteam1 = {{flagiconflagsport|ИталијаITA}} [[Фудбалска репрезентација на Италија|Италија]]
| pcupdate = 6 јануари 2011
| ntupdate = 17 ноември 2010
}}
 
'''Анџело Ди Ливио''' (роден на [[26 јули]] [[1966]] во [[Рим]]) е поранешен [[Италија | италијански]] [[фудбалер]], кој најчесто настапувал како [[Среден ред (фудбал)|играч од средниот ред]].
 
Тој бил познат и по својот прекарпрекарот ''Il soldatino'' (превод на мак. малиотМалиот војник) за време на неговата играчка кариера, кој го добил од својот соиграч во {{Fb team (N) Juventus}} и [[Фудбалска репрезентација на Италија|италијанската репрезентација]], [[Роберто Баџо]], поради неговиот карактеристичен начин на движење по теренот, горенапред-долуназад по крилнитекрилната позиции (односно трчањето на теренот по широчина)позиција.
 
==Биографија==
Анџело е во брак со Сабрина со која има син, [[Лоренцо Ди Ливио|Лоренцо]], кој исто така е фудбалер.<ref>{{cite web|author=Francesco Oddi|url=http://www.gazzetta.it/calcio/nuove-forze-calcio/07-01-2016/papa-livio-lorenzo-ha-piu-qualita-me-ed-gia-maturo-140182895235.shtml|title=Papà Di Livio: "Lorenzo? Ha più qualità di me, ed è già maturo"|date=7 јануари 2016}}</ref>
 
==Клупска кариера==
{{Состав на Италија на ЕП фудбал 2000}}
{{Состав на Италија на СП фудбал 2002}}
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Ди Ливио, Анџело}}