Разлика помеѓу преработките на „Фердинанд II (Арагон)“

с
Стилска исправка, replaced: Хуана → Јована (7) using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Кастилјск → Кастиљск (7) using AWB)
с (Стилска исправка, replaced: Хуана → Јована (7) using AWB)
| coronation =
| predecessor =[[Хуан II Арагонски|Хуан II]]
| successor =[[ХуанаЈована Кастиљска|ХуанаЈована I]] и [[Карлос I]]
| succession1 =Крал на [[Кастиља]]
| reign1 =1475-1503
| predecessor1 =[[Henry IV of Castile|Henry IV]]
| successor1 =[[Хиана Кастиљска|ХуанаЈована]] и [[Филип I Кастиљски|Филип I]]
| spouse =[[Изабела I Кастиљска]]
|spouse 1 =Жермен од Фоа
| issue =Изабела Португалска<br /> Хуан, принц од Астуриас <br /> ХуанаЈована Кастиљска<br /> Марија Арагонска <br /> Катерина Арагонска
| royal house = [[Династија Трастамара]]
| royal anthem =
| father =[[Хуан II Арагонски]]
| mother =[[ХуанаЈована Енрикез]]
| date of birth = {{роден на|10|март|1452}}
| place of birth =
Со цел да го зајакнат католицизмот, во 1478. ја создале [[Шпанска инквизиција|шпанската инквизиција]], која била под нивна директна власт, за разлика од средновековната која била под контрола на папата.
 
Фердинанд бил не само вешт политичар, туку и талентиран воен заповедник. И покрај тоа што не бил мошне впечатлив, бил многу шармантен, а поради силната љубов кон ловот, витешките турнири, коцкањето и жените, станал своевидно овоплотување на она што се вика ренесансен владетел. По смртта на Изабела тој се нашол во непријатна положба како бивш [[крал]], а тоа траело до 1506 година, т.е. до смртта на неговиот зет Филип Убавиот. Тогаш Фердинанд се враќа во [[Кастиља]] како регент кој ќе владее наместо својата ќерка [[ХуанаЈована I Кастиљска|ХуанаЈована]]. Славољубов, но спремен кон компромиси, Фердинанд во [[Италијанските војни]] (1511-1513) за Шпанија освојува многу територии на Апенинскиот Полуостров.<ref>Историја - сеопфатен визуелен водич - Адам Харт-Дејвис, Скопје 2009</ref>
 
== Заклучок ==