Разлика помеѓу преработките на „Фердинанд II (Арагон)“

с
Правописна исправка, replaced: Кастилјск → Кастиљск (7) using AWB
с (→‎Владеење: Правописна исправка, replaced: Пиринејскиот полуостров → Пиринејскиот Полуостров using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: Кастилјск → Кастиљск (7) using AWB)
| coronation =
| predecessor =[[Хуан II Арагонски|Хуан II]]
| successor =[[Хуана КастилјскаКастиљска|Хуана I]] и [[Карлос I]]
| succession1 =Крал на [[Кастиља]]
| reign1 =1475-1503
| predecessor1 =[[Henry IV of Castile|Henry IV]]
| successor1 =[[Хиана КастилјскаКастиљска|Хуана]] и [[Филип I КастилјскиКастиљски|Филип I]]
| spouse =[[Изабела I КастилјскаКастиљска]]
|spouse 1 =Жермен од Фоа
| issue =Изабела Португалска<br /> Хуан, принц од Астуриас <br /> Хуана КастилјскаКастиљска<br /> Марија Арагонска <br /> Катерина Арагонска
| royal house = [[Династија Трастамара]]
| royal anthem =
== Владеење ==
 
[[Податотека:FerdinandIsabellaSpain.jpg|thumb|left|220px|Свадбен портрет на Фердинанд II Арагонски и Изабела КастилјскаКастиљска.]]
Преку бракот со [[Изабела I од Кастиља]] создале [[личен сојуз]] помеѓу соседните кралства [[Арагон]] и [[Кастиља]] по што следело обединување на нивните територии и создавање на заедничка држава [[Шпанија]], именувана според античкото римско име ''Хиспаниа'', иако заедничката држава формално не била администрирана како единствена, туку како две посебни, сѐ до 18. век.
 
Со цел да го зајакнат католицизмот, во 1478. ја создале [[Шпанска инквизиција|шпанската инквизиција]], која била под нивна директна власт, за разлика од средновековната која била под контрола на папата.
 
Фердинанд бил не само вешт политичар, туку и талентиран воен заповедник. И покрај тоа што не бил мошне впечатлив, бил многу шармантен, а поради силната љубов кон ловот, витешките турнири, коцкањето и жените, станал своевидно овоплотување на она што се вика ренесансен владетел. По смртта на Изабела тој се нашол во непријатна положба како бивш [[крал]], а тоа траело до 1506 година, т.е. до смртта на неговиот зет Филип Убавиот. Тогаш Фердинанд се враќа во [[Кастиља]] како регент кој ќе владее наместо својата ќерка [[Хуана I КастилјскаКастиљска|Хуана]]. Славољубов, но спремен кон компромиси, Фердинанд во [[Италијанските војни]] (1511-1513) за Шпанија освојува многу територии на Апенинскиот Полуостров.<ref>Историја - сеопфатен визуелен водич - Адам Харт-Дејвис, Скопје 2009</ref>
 
== Заклучок ==