Разлика помеѓу преработките на „Век“

Одземени 2 бајти ,  пред 4 месеци
с
→‎Почеток и крај во грегоријанскиот календар: Правописна исправка, replaced: јануари, 1 → јануари 1, декември, 1 → декември 1 using AWB
с (Правописна исправка, replaced: и тн. → итн. (2) using AWB)
с (→‎Почеток и крај во грегоријанскиот календар: Правописна исправка, replaced: јануари, 1 → јануари 1, декември, 1 → декември 1 using AWB)
 
== Почеток и крај во грегоријанскиот календар ==
Според [[грегоријански календар|грегоријанскиот календар]], [[1 век|I век]] н.е. започнал на 1 јануари, 1 г. и завршил на 31 декември, 100. [[2 век|II век]] започнал во [[101]] г., [[3 век|III век]] во [[201]] г. итн. Формулата гласи дека ''n''-тиот век започнува во ''100×n - 99'' година.
 
==== I век п.н.е. и н.е. ====