Разлика помеѓу преработките на „Ван дер Валсов полупречник“

с
→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на науката → наука-никулец using AWB
с (→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на науката → наука-никулец using AWB)
 
Ако се замислат атомите или [[молекул]]ите како топки чијашто површина ја градат од центарот најоддалечените електрони, Ван дер Валсовите полупречници се всушност [[полупречници]]те на тие топки.
 
{{наука-никулец}}
{{Никулец од областа на науката}}
 
[[Категорија:Хемиски својства]]