Разлика помеѓу преработките на „Температура на самозапалување“

с
→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на хемијата → хемија-никулец using AWB
с (→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на хемијата → хемија-никулец using AWB)
 
'''Температура на самозапалување''' на некоја супстанца претставува најниската температура на која доаѓа до нејзино спонтано запалување при нормален атмосферски притисок и без присуство на пламен или искра.
 
{{хемија-никулец}}
Температура на самозапалување на некоја супстанца претставува најниската температура на која доаѓа до нејзино спонтано запалување при нормален атмосферски притисок и без присуство на пламен или искра.
 
{{Никулец од областа на хемијата}}
 
== Надворешни врски ==