Разлика помеѓу преработките на „Анатомија на растенијата“

с
→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на ботаниката → ботаника-никулец using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на ботаниката → ботаника-никулец using AWB)
 
За основоположници на растителната анатомија се сметаат [[Марчело Малпиги]] и [[Н. Грју]], кои резултатите од микроскопските проучувања за растенијата ги објавуваат во ''[[Anatomie plantarum]]'' (на Малпиги) и ''[[Anatomy of plants]]'' (на Грју).
 
{{ботаника-никулец}}
{{Никулец од областа на ботаниката}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Анатомија на растенијата]]