Разлика помеѓу преработките на „Херакле“

Одземени 36 бајти ,  пред 4 месеци
с
Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на историјата → историја-никулец using AWB
с (Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на историјата → историја-никулец using AWB)
 
 
==Опис==
Херкул најчесто е прикажан со наметка од [[лав]]овска [[кожа]] и [[топуз]], а на [[Мозаик|мозаиците]] е со темен, исончан тен. Иако бил победник и голем воин, според [[Мит|митовитемит]]овите, Херакле бил способен и за измами и нечесни измами за да постигне победа. Бил познат по тоа што го направил светот побезбеден за човештвото, бидејќи уништил многу опасни чудовишта. Неговото жртвување за луѓето му обезбедило одобрување и заштита од боговите.
 
==Животопис==
 
{{грчка митологија}}
{{историја-никулец}}
{{Никулец од областа на историјата}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Старомакедонски богови]]
[[Категорија:Старогрчки богови]]