Социјалистичка Република Словенија: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на историјата → историја-никулец using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> (2) using AWB)
с (→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на историјата → историја-никулец using AWB)
'''Социјалистичка Република Словенија''' било официјално име на [[Словенија]] во склоп на [[СФРЈ]] и била рамноправна членка на федерацијата. Главен град на републиката била [[Љубљана]] а воедно и најголем град. Службен јазик бил [[словенечки јазик]]. од 1990 СР Словенија стана независна република со новото име Република [[Словенија]].
 
{{историја-никулец}}
{{Никулец од областа на историјата}}
{{Социјалистичка Федеративна Република Југославија}}