Разлика помеѓу преработките на „Плебејци“

Одземени 29 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на историјата → историја-никулец using AWB
с (→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на историјата → историја-никулец using AWB)
 
'''Плебејците''' биле обични селани-земјоделци. Тие во [[Римски период|Рим]] се сметале за доселеници и во старо време не се викале ни Римјани и немале никакви политички права.
{{Староримски теми}}
{{историја-никулец}}
{{Никулец од областа на историјата}}
{{Нормативна контрола}}