Каза: Разлика помеѓу преработките

Одземени 29 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на историјата → историја-никулец using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB)
с (→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на историјата → историја-никулец using AWB)
'''Каза''' е територијална единица во Отоманското Царство, помала од [[санџак]]. Еден санџак обично бил поделен на повеќе кази, чиј управител се нарекувал [[кајмакам]], кој има ранг на [[бег]] и е еднаков на [[полковник]] во војската. Најмала територијална единица е [[нахија]], управувана од [[мудир]].
 
{{историја-никулец}}
{{Никулец од областа на историјата}}
 
[[Категорија:Административна поделба на Отоманското Царство]]