Шпанска граѓанска војна: Разлика помеѓу преработките

с
Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на историјата → историја-никулец using AWB
с (Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на историјата → историја-никулец using AWB)
}}
{{Историја на Шпанија}}
'''Шпанска граѓанска војна''' ([[17 јули]] [[1936]] – [[1 април]] [[1939]]), позната и како '''Шпанска револуција''' — [[војна]] помеѓу шпанската републиканска влада и нејзините левичарски поддржувачи, од една страна, и бунтовниците, војската и десно-ориентираните формациии, на чело со [[Франциско Франко]] од друга.
 
Во војната се вмешуваат и странски сили. Иако во принцип е усвоена политика на немешање, [[СССР]] ја поддржува владата (иако помошта на СССР е во голема мера двосмислена), а Франко е поддржан од [[Италија]] на [[Мусолини]] и од [[Адолф Хитлер|Хитлерова]] [[Германија]]. На страната на владата се борeле и доброволци од многу земји, кои главно биле дел од [[Интернационални бригади|Интернационалните бригади]]. Меѓу попознатите личности кои се бореле на страната на Републиката биле: [[Џорџ Орвел]], [[Ернест Хемингвеј]], [[Андре Малро]] и други.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Литература ==
* [http://www.isi.mod.gov.rs/docs/sr/vig_feb_2008_print.pdf Август Лешник, „Југословенските интербригадисти во Шпанија“ во „Војно-историјски гласник“, бр. 1-2/2007, 21-49 стр.] (српски)
 
{{историја-никулец}}
 
{{Никулец од областа на историјата}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Војни на Шпанија]]
[[Категорија:Граѓански војни]]