Разлика помеѓу преработките на „Процес“

Одземени 29 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на информатиката → информатика-никулец using AWB
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB)
с (→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на информатиката → информатика-никулец using AWB)
 
'''Процес''' е след на [[операција|операции]] или [[настан]]и што се јавуваат по природен или вештачки пат, и водат кон одреден резултат. За извршување на еден процес неопходно е [[време]], [[простор]], [[експертиза]] или некој друг [[ресурс]]. Еден процес може да се идентификува по промените што ги создава во карактеристиките на еден или повеќе [[предмет]]и. Спореди: [[проект]] и [[структура]]. Поврзано: [[управување со процеси]] и [[теорија на процесите]].
 
{{информатика-никулец}}
{{Никулец од областа на информатиката}}
 
[[Категорија:Наука]]