Разлика помеѓу преработките на „Норвешка круна“

Одземени 29 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на економијата → економија-никулец using AWB
с (Bot: Migrating 54 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q132643 (translate me))
с (→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на економијата → економија-никулец using AWB)
'''Норвешката круна''' ([[норвешки јазик|норвешки]]:''norsk krone'') е официјалната валута на [[Норвешка]]. Поделена е на 100 ереа. [[ISO 4217]] е ''NOK''. Оваа валута ја издава Норвешката народна банка.
 
{{економија-никулец}}
{{Никулец од областа на економијата}}
 
{{европски валути}}