Заработка: Разлика помеѓу преработките

Одземени 46 бајти ,  пред 3 години
с
Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на економијата → економија-никулец using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
дополнување
с Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на економијата → економија-никулец using AWB
Ред 1:
'''Заработка''' ('''добивка''', '''профит''') е остатокот од вредност стекната во [[деловно работење|деловното работење]] по покривањето на сите [[трошоци]]. Највообичаениот прост пример е разликата помеѓу куповната и продажната вредност на [[добро (економија)|доброто]] во [[Трговија|трговијататрговија]]та.<ref>[http://www.makedonski.info/search/заработка „заработка“] - Дигитален речник на македонскиот јазик</ref> Точниот метод на пресметување на заработката се разликува меѓу [[сметководство|сметководителите]] и [[економија|економистите]].
 
==Профитот како економска категорија==
Ред 7:
{{наводи}}
 
{{економија-никулец}}
{{Никулец од областа на економијата}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Економски поими]]
[[Категорија:МИкроекономија]]