Разлика помеѓу преработките на „Аденски Залив“

Одземени 44 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на географијата → гео-никулец using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на географијата → гео-никулец using AWB)
 
Овој залив се смета за опасен поради тоа што се граничи со [[Сомалија]] која е нестабилна земја, а додека [[Јемен]] не покажува особена сила во заштитувањето на заливот. Аденскиот залив е една од главните светски зони по пиратеријата, што го прави овој залив несигурен за пловидба.
 
 
 
{{Список на мориња}}
{{гео-никулец}}
{{Никулец од областа на географијата}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Заливи]]