Цхинвал: Разлика помеѓу преработките

Одземени 38 бајти ,  пред 3 години
с
→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на географијата → гео-никулец using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
(rv)
с (→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на географијата → гео-никулец using AWB)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Pmt.jpg|250px|thumb|Споменик за жртвите од грузиско-осетскиот конфликт.]]
'''Цхинвал''' ({{lang-os|Цхинвал или Чъреба}}, {{lang-ru|Цхинвал}}, {{lang-ka|ცხინვალი}}) е [[главен град]] на [[дефакто]] независната и признатата од [[Русија]] и [[Никарагва]] Република [[Јужна Осетија]]. Според [[Грузија|грузиската]] официјална административна поделба, Цхинвали е град во регионот [[Внатрешна Картли]]. Градот се наоѓа на реката [[Голем Лиакви]], на приближно 100  km североисточно од [[Тбилиси]], главниот град на Грузија.
 
{{гео-никулец}}
{{Никулец од областа на географијата}}
{{Главни градови во Европа}}