Разлика помеѓу преработките на „Чернобил“

Одземени 45 бајти ,  пред 1 година
с
Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на географијата → гео-никулец using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на географијата → гео-никулец using AWB)
{{Без извори|датум=август 2010}}
''Оваа статија е за градот Чернобил во Украина. За несреќата во Нуклеарната централа Чернобил од 1986. [[Чернобилска несреќа|кликнете тука]].''
 
'''Чернобил''' ({{lang-uk|Чорнобиль}}, {{lang-ru|Чернобыль}}) е мал град во северна [[Украина]] во [[Киев]]ската област близу до границата со [[Белорусија]]. Градот првпат се споменува во повелба од 1193 година опишан како ловечка колиба на кнезот Ростиславич. Во 13. век имал статус на кралско село на [[Војводството Литванија]]. Селото му било доделено како посед на Филон Кмита, капетан во кралската коњица во 1566. Целата провинција била преземена од [[Кралството Полска]] во 1569, а потоа анектирана од [[Руската Империја]] во 1793. До 20-тиот век Чернобил бил населен од украински и полски селани и голема еврејска заедница.
 
Во 1986. година сите тогашни 14.000 жители биле евакуирани поради високите нивоа на [[радијација]] предизвикани од експлозијата во Нуклеарната централа Чернобил, која се наоѓа на 14,5км на север од градот. Иако централата е наречена по Чернобил, тој не бил живеалиште на вработените во централата. Повеќето вработени во централата живееле во блискиот град [[Припјат]] кој бил изграден токму за таа намена.
 
Денес во Чернобил живеат околу 500 лица: научници - главно радијациски физичари, како и администратори на Забранетата зона (видете [[Чернобилска несреќа]]) во која припаѓа и самиот град.
* [[Чернобилска несреќа]]
 
{{гео-никулец}}
{{Никулец од областа на географијата}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Градови во Киевската област]]
[[Категорија:Чернобилска несреќа]]