Разлика помеѓу преработките на „Дина“

Одземени 43 бајти ,  пред 4 месеци
с
→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на географијата → гео-никулец using AWB
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB)
с (→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на географијата → гео-никулец using AWB)
'''Дина''' е форма на [[Пустина|пустински]] [[релјеф]], односно куп од [[песок]].
Дините се создаваат со природното струење на воздухот во околини каде што е суво и има изобилство на ситен песок, кој се наносува на некоја површина во еден куп. Резултатот е дина. Има најразлични видови на дини, коишто зависат од условите со кои се изградени.
{{гео-никулец}}
{{Никулец од областа на географијата}}
 
{{Нормативна контрола}}