Оклахома: Разлика помеѓу преработките

Одземени 42 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на географијата → гео-никулец using AWB
с (додадена Категорија:Оклахома користејќи го HotCat)
с (→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на географијата → гео-никулец using AWB)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{гео-никулец}}
{{Никулец од областа на географијата}}
 
'''Оклахома''' е сојузна држава од [[САД]] во јужниот дел од земјата. [[Главен град]] е [[Оклахома Сити]]. Се простира на 180 000 квадратни километри и е сместена северно од реката Ред Ривер. Низ Оклахома прв проаѓа шпанскиот истражувач Коронадо, по потрага по изгубениот Златен Град а под власт на САД ќе дојде со купувањето на Луизијана кој во 1803 е купен од Французите, со што е добиен отворен пристап до бреговите на Пацификот.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:САД]]
[[Категорија:Сојузни држави на САД]]