’Рбетен мозок: Разлика помеѓу преработките

Одземени 28 бајти ,  пред 3 години
с
→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на биологијата → биологија-никулец using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
(Одбиена последната промена (од 92.53.38.185) и ја поврати преработката 3477134 на Kolega2357)
с (→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на биологијата → биологија-никулец using AWB)
[[Сива маса|Сивата маса]] на ‘рбетниот мозок се состои највеќе од [[Тело на нервната клетка|невроцити]] и [[дендрит]]и, додека околната [[бела маса]] се состои од [[Нервно влакно|аксони]] групирани во [[Ганглија|ганглии]]. ‘Рбетниот мозок учествува во [[рефлекс]]ните функции во кои не е задолжително вмешан и черепниот мозок.
 
{{биологија-никулец}}
{{Никулец од областа на биологијата}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Нервен систем]]