Дразба: Разлика помеѓу преработките

Одземени 29 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на биологијата → биологија-никулец using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на биологијата → биологија-никулец using AWB)
'''Дразба''' ('''стимул''') е возбудување на кои [[Нервен систем|нервниот систем]] го прима од надворешната средина, како на пример [[светлина]], [[топлина]], [[притисок]] итн.
 
{{биологија-никулец}}
 
{{Никулец од областа на биологијата}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Нервен систем]]