Разлика помеѓу преработките на „Молекуларна биологија“

с
→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на биологијата → биологија-никулец using AWB
с
с (→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на биологијата → биологија-никулец using AWB)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{биологија-никулец}}
{{Никулец од областа на биологијата}}
'''Молекуларната биологија''' ги проучува основните појави на [[живот]]от ([[метаболизам]], [[наследност]], [[надразливост]]) на ниво на [[молекул]]и што ја градат [[клетка]]та. Полето на молекуларната биологија се преклопува со полињата на интерес на биологијата и хемијата, особено со генетиката и биохемијата.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Молекуларна биологија| ]]