Разлика помеѓу преработките на „Хистологија“

Одземени 28 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на биологијата → биологија-никулец using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на биологијата → биологија-никулец using AWB)
'''Хистологија''' (грчки: histos- ткиво) е [[наука]] која ги изучува [[Морфологија|морфолошките]], функционалните и [[Еволуција|еволутивните]] закономерности на [[Ткиво|ткивата]].
 
{{биологија-никулец}}
{{Никулец од областа на биологијата}}
{{commons|Category:Histology}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Хистологија]]