Разлика помеѓу преработките на „Mötley Crüe“

Нема измена во големината ,  пред 13 години
асд
(асд)
(асд)
|Background = group_or_band
|Alias =
|Origin = [[Лос Анџелес, Калифорнија|Лос АнгелесАнџелес]], [[Калифорнија]], [[САД]]
|Genre = [[Хард рок]], [[Хеви метал]], [[Глам метал]]
|Years_active = 1980–денес
}}
 
'''Mötley Crüe''' (се изговара /'mɒtliː kruː/) е американски [[хеви метал]] бенд формиран во [[Лос АнгелесАнџелес]], [[Калифорнија]] во 1981 година.Бендот беше формиран од страна на басистот [[Nikky Sixx]] (кој во тоа време беше во бенд наречен London) и тапанарот [[Tommy Lee]]. Ним подоцна им се приклучуваат гитаристот [[Mick Mars]] и пејачот [[Vince Neil]]. Mötley Crüe имаат продадено повеќе од 80 милиони копии на албуми низ целиот свет.
 
Бендот е познат по чудниот животен стил на членовите.Сите тие го имаат прекршено законот, имаат лежено во затвор, биле зависници од дрога и алкохол, имале афери со многу жени, и се истетовирани се по целото тело.Нивниот девети студиски албум е пуштен во продажба на 24 јуни,2008 година, а во 2009 година ќе биде издаден филм според нивната најпродавана [[автобиографија]] [[the Dirt]].
114

уредувања