Разлика помеѓу преработките на „Економска географија“

Нема измена во големината ,  пред 4 месеци
с
Правописна исправка, replaced: патепис → патопис using AWB
с
с (Правописна исправка, replaced: патепис → патопис using AWB)
 
'''Економска географија''' или '''стопанска географија''' — релативно млада научна географска дисциплина. Нејзината појава и формирање е сврзано со развитокот на [[капитализам|капитализмот]]. Таа произлегла од потребата што подобро да се запознае природната средина во која живеат луѓето и да се стави во служба на [[општество]]то, поточно од потребата за претворање на природните во економски богатства.
 
== Појава на економската географија ==
 
Првите податоци од областа на економската географија датираат од времето на [[големите географски откритија]], кога разните морепловци и истражувачи оставале од своите патувања, во вид на патеписипатописи, податоци за природата, луѓето и нивното занимање, односно производството и деловите на светот коишто ги посетувале.
 
Подоцна, развојот на економската географија доста го унапредиле германските географи кои се занимавале со проучување на природната средина и нејзиното дејство врз човекот и општеството. Тие го воведуваат и компаративниот метод во географијата преку кој појавите во природата почнуваат да се истражуваат, а не само да се опишуваат.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Економска географија| ]]
[[Категорија:Човечка географија]]