Разлика помеѓу преработките на „Славиша Јокановиќ“

Одземени 12 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: clean up, replaced: trans_title= → title= (2) using AWB
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
с (→‎top: clean up, replaced: trans_title= → title= (2) using AWB)
 
На 5 Мај 2014 година, шпанскиот фудбалски клуб ФК Херкулес потврдил дека Јокановиќ ќе го предводи клубот до крајот на сезоната, заменувајќи го [[Кике Хернандес]] кој добил отказ после завршувањето на последната позиција во шпанската Сегунда во тој дел од сезоната.<ref>{{cite news|url=http://www.marca.com/2014/05/05/futbol/equipos/hercules/1399302161.html|title=Jokanovic, nuevo entrenador del Hércules
|trans_titletitle=Jokanović, new coach of Hércules|publisher=[[Marca (newspaper)|Marca]]|language=es|date=5 May 2014|accessdate=8 April 2015}}</ref> Тој само еднаш успеал да дојде до победа во петте натпревари во сезоната 2013–14 година.<ref>{{cite news|url=http://www.mundodeportivo.com/20140531/futbol/hercules-desciende-a-segunda-b-por-tercera-vez-en-su-historia_54408556645.html|title=Hércules desciende a Segunda B por tercera vez en su historia|trans_titletitle=Hércules relegated to ''Segunda B'' for third time in its history|publisher=[[Mundo Deportivo (newspaper)|Mundo Deportivo]]|language=es|date=31 May 2014|accessdate=20 May 2015}}</ref>
 
На 7 октомври 2014 година, Јокановиќ бил именуван за тренер на [[ФК Вотфорд|Вотфорд]] кој тогаш настапувал во англискиот [[Фудбалска лига Чемпионшип|Чемпионшип]] како четврти тренер од почетокот на сезоната. Тој добил краток договор да ја води екипата до крајот на сезоната.<ref>{{cite news|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/29518405|title=Watford: Slavisa Jokanovic replaces Billy McKinlay as boss|publisher=BBC Sport|date=7 October 2014|accessdate=16 October 2014}}</ref> Под негово водство, [[ФК Вотфорд|Вотфорд]] бил промовиран во [[Премиер лига]] со една одлична игра со скор од 15 победи на 20 натпревари;<ref name=PL>{{cite web|url=https://www.theguardian.com/football/2015/apr/25/brighton-watford-championship-match-report|title= Watford seal Premier League return as Brighton are put to the sword|publisher=[[The Guardian]]|date=25 April 2015|accessdate=1 May 2015}}</ref><ref>{{cite news|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/32460063|title=Watford 1–1 Sheff Wed|publisher=BBC Sport|last1=Mehta|first1=Kalika|date=2 May 2015|accessdate=6 May 2015}}</ref> На 5 јуни 2015 година, откако не успеал да се согласи на нов договор со управата, тој ја напуштил клупата и бил заменет од страна на [[Кике Санчез Флорес]].<ref name=Watford>{{cite news|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/32958880|title=Watford: Quique Sanchez Flores replaces Slavisa Jokanovic|publisher=BBC Sport|date=5 June 2015|accessdate=22 January 2016}}</ref>