Разлика помеѓу преработките на „Давиде Астори“

Одземени 5 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Калјари → Каљари (2) using AWB
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Калјари → Каљари (2) using AWB)
}}
 
'''Давиде Астори''' (роден на {{роден на|7|јануари|1987}} во [[Сан Џовани Бјанко]] - починал на {{починал на|4|март|2018}} во [[Удине]]) — поранешен [[Италијанци|италијански]] [[фудбалер]] кој играл на позиција [[Одбрана (фудбал)|одбрана]]
 
Својата младинска фудбалска кариера ја започнал во екипата на Понтисола. Во периодот од [[2006]] до [[2008]] година бил член на [[ФК Милан|Милан]], за кој не одиграл ниту еден натпревар, за да во [[2008]] година потпипше за [[ФК Каљари Калчо|КалјариКаљари]]. За КалјариКаљари имал 174 настапи и постигнал три погодоци. Во сезоната 2014-2015 натпаувал како позајмен во екипата на [[ФК Рома|Рома]], а во 2015 се преселил во [[ФК Фјорентина|Фјорентина]] најпрво на заем до крајот на сезоната 2015-2016 а потоа потпишал и перманентен договор.
 
Астори своето репрезентативно деби за [[Фудбалска репрезентација на Италија|Италија]] го направил во [[2011]] и ја претставувал својата земја 14 пати, постигнувајќи еден гол.