Разлика помеѓу преработките на „Штефан Ефенберг“

Додадени 8 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎Репрезентативна кариера: clean up, replaced: dicembre → декември using AWB
с (→‎Репрезентативна кариера: clean up, replaced: giugno → јуни using AWB)
с (→‎Репрезентативна кариера: clean up, replaced: dicembre → декември using AWB)
Ефенберг го направил своето деби за [[Фудбалска репрезентација на Германија|германската репрезентација]] на 5 јуни, [[1991]], влегувајќи како замена во поразот со 1-0 од [[Фудбалска репрезентација на Велс|Велс]] во [[Кардиф]] во квалификациите за Европското првенство 1992. Откако неговата репрезентација се пласирала на [[Евро 1992]], Ефенберг бил избран во составот на Германија кој настапил на првенството и постигнал еден гол, во победата со 2-0 над [[Фудбалска репрезентација на Шкотска|Шкотска]]. Исто така бил избран во идеалниот тим на турнирот.
 
Ефенберг бил повикан и за [[Светско првенство во фудбал 1994|Светското првенство 1994]]. Во натпреварот од групната фаза против [[Фудбалска репрезентација на Јужна Кореја|Јужна Кореја]], Ефенберг бил заменет а потоа покажал среден прст кон навивачите.<ref name="Репрезентација">{{cite web|url=http://app1.chinadaily.com.cn/star/2003/0515/sp29-1.html|title=Doing it his own way|accessdate=3 dicembreдекември 2012|language=en|editor=Shanghai Star|date=15 мај 2003}}</ref> Оваа постапка го натерала селекторот [[Берти Фогтс]] да го исклучи играчот од средниот ред од репрезентацијата.<ref>{{cite web|url=http://www.uefa.com/news/newsid=27068.html|title=Effenberg's day of shame|accessdate=3 декември 2012|language=en|editor=UEFA.com|date=24 јуни 2002}}</ref><ref>[http://usa94.blogspot.com/2009/01/e_14.html Eфенберг изгонен заради среден пръст]</ref> После четири години пауза, Ефенберг се вратил во репрезентацијата и одиграл уште два пријателски натпревари во септември 1998 година.<ref name="Репрезентација" />
 
==Тренерска кариера==