Стајколас (Горно Дивјаци): Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Кодна исправка, replaced: &nbspкм →  км using AWB
с (→‎Поврзано: Форматна исправка, replaced: - среднов → — среднов (2), - доцно → — доцно (2) using AWB)
с (→‎top: Кодна исправка, replaced: &nbspкм →  км using AWB)
|период2=
}}
'''Стајколас''' или '''Црковно Коријче''' или '''Долно Млаче''' — [[археолошко наоѓалиште]] во [[Крушевско]]то село [[Горно Дивјаци]]. Претставува [[средновековна]] [[некропола]]. Се наоѓа на 3 до 5&nbspкмnbsp;км северно од селото, каде мештаните откриле повеќе гробови со камени конструкции. Неколку гроба се гледаат и во пресекот на патот. Наоди не се откриени.<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]] (1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9</ref>
 
== Поврзано ==