160. источен меридијан: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: ]] . → ]]. (2) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: голем круг → голема кружница using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: ]] . → ]]. (2) using AWB)
{{ПолКарта-линија|lon=160}}
'''160. источен меридијан''' — [[меридијан]] со [[Географска должина|должина]] која се протега од [[Северен Пол|Северниот Пол]] преку [[Северен Леден Океан|Северниот Леден Океан]], [[Азија]], [[Тихи Океан|Тихиот Океан]], [[Јужен Океан|Јужниот Океан]] и [[Антарктик]]от до [[Јужен Пол|Јужниот Пол]] .
 
160. источен меридијан претставува [[голема кружница]] со [[20. западен меридијан]].
 
На [[Антарктик]]от , меридијанот ја дефинира границата меѓу [[Австралиската Антарктичка Територија|Австралиската Антарктичка територија]] и [[Росова Зависност|Росовата Зависност]] .
 
== Од пол до пол ==