160. источен меридијан: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Кодна исправка, replaced: е линија → — меридијан using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Арктичкиот Океан → Северниот Леден Океан using AWB)
с (→‎top: Кодна исправка, replaced: е линија → — меридијан using AWB)
{{ПолКарта-линија|lon=160}}
'''Меридијанот 160. °источен источномеридијан''' од [[Нулти меридијан|Гринич]]''' е линија со [[Географска должина|должина]] која се протега од [[Северен Пол|Северниот Пол]] преку [[Северен Леден Океан|Северниот Леден Океан]], [[Азија]], [[Тихи Океан|Тихиот Океан]], [[Јужен Океан|Јужниот Океан]] и [[Антарктик]]от до [[Јужен Пол|Јужниот Пол]] .
{| class="noprint infobox" id="GeoGroup" style="width: 23em; font-size: 88%; line-height: 1.5em"
| class="external text" href="http://tripgang.com/kml2gpx/http%3A%2F%2Ftools.wmflabs.org%2Fkmlexport%3Farticle%3D160th_meridian_east?gpx=1" rel="mw:ExtLink" | '''Означете ги сите координати користејќи:''' [//tools.wmflabs.org/osm4wiki/cgi-bin/wiki/wiki-osm.pl?project=en&article=160th_meridian_east OpenStreetMap]  
|-
| href="./Category:Geographic_coordinate_lists" rel="mw:PageProp/Category" | '''Преземете ги координатите како:''' [//tools.wmflabs.org/kmlexport?article=160th_meridian_east KML]   '''·'''   [http://tripgang.com/kml2gpx/http%3A%2F%2Ftools.wmflabs.org%2Fkmlexport%3Farticle%3D160th_meridian_east?gpx=1 GPX]
|}
 
'''Меридијанот 160 ° источно од [[Нулти меридијан|Гринич]]''' е линија со [[Географска должина|должина]] која се протега од [[Северен Пол|Северниот Пол]] преку [[Северен Леден Океан|Северниот Леден Океан]], [[Азија]], [[Тихи Океан|Тихиот Океан]], [[Јужен Океан|Јужниот Океан]] и [[Антарктик]]от до [[Јужен Пол|Јужниот Пол]] .
 
160. источен меридијан претставува [[Голема кружница|голем круг]] со [[20. западен меридијан]].