Разлика помеѓу преработките на „Киевско-печерска лавра“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: Илја → Иљја (2) using AWB
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (2) using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: Илја → Иљја (2) using AWB)
 
==== Кловска палата ====
[[Податотека:Iliya Muromets Kiev.jpg|thumb|right|200px|Гробот на ИлјаИљја Муромец]]
 
[[Кловска палата|Кловската палата]] е седиштето на [[Врховен суд на Украина|Врховниот суд на Украина]] во [[Киев]]. Зградата го носи името Клов според населбата во Печерскиот округ во која се наоѓа. Барокниот објект бил изграден во периодот од [[1752]] до [[1756]] година со средства обезбедени од страна на [[Киево-печерската лавра]]. Руските цареви требало да остануваат во палатата при нивните посети на пештерниот манастир. Како главни архитекти за изградба на палатата биле [[Готфрид Шадел]] и [[Василиј Нејелов]], додека пак крајот на градбата бил надгледуван од страна на Степан Ковнир. Градината околу палатата била изградена во текот на [[1760]] година.
== Погреби ==
 
* [[ИлјаИљја Муромец]]
* [[Монах Нестор]]
* [[Кукша Печерски]]